WhatsApp

Başkan Binzet tütün sözleşmesine uymayan firmalara tepki gösterdi

Başkan Binzet tütün sözleşmesine uymayan firmalara tepki gösterdi

Başkan Binzet tütün sözleşmesine uymayan firmalara tepki gösterdi   

CHP Adıyaman İl Başkanı Mehmet Burak Binzet, üreticiler ile firmalar içinde meydana getirilen sözleşme tutarlarına firmaların uymadığına dikkat çekti.


Firmaların sözleşme meblağının altında bir fiyat ile tütünleri almak istediğini vurgulayan Binzet, “Tütün üreticileri uluslararası firmalar ile sözleşme yaparak Adıyaman tütünü üretiyor. Ekim sözleşmeleri ile anlaşılan tütün üreticisiyle firmalar arasında bir problem yaşanıyor. Firmalar tütün üreticilerini köşeye sıkıştırmak istiyor. Adıyaman tütünü ile ilgili 19 TL'ye kadar sözleşme imzalayan firmalar şimdi bu tütünlerin fiyatını 14 TL'ye düşürerek, bu fiyata satın almaya çalışıyorlar.


Bir sözleşme yapılmış ise, bu sözleşmeye uyulması gerekiyor. Tütüncü esnafının aslabir yere Çelikhan tütünü satma olanağı olmadığı için, cezai işlemleri olduğundan firmalar tütünü yok parasına almak istiyor. CHP bunun takipçisi olacaktır. Dün mecliste Milletvekilimiz Abdurrahman Tutdere açıklama yapmıştı. Bizlerde tütün konusunda çiftçimizin yanındayız.


Hükümet ölümü gösterip, sıtmaya razı etmeye çalışıyor. Tütün yasasında hala kooperatifleşme ile ilgili bir ilerleme kaydedilmemiştir. Yetkili kooperatiflere Çelikhan tütünü alım yetkisi verilmektedir. Birleşkeçilik bağımsız olmalıdır.


Ege Menşeili tütünde olan anlaşmalar ile ilgili CHP olarak bu konuyu gündemde tutacağız. Tütün mevzusunda Adıyaman için doğru ve güzel olan ne ise onun yanında olacağız” ifadelerini kullandı.

TÜM HABERLER
Bize
Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.
İLETİŞİM